Sprzęt ogrodowy

Czy warto zdecydować się na solar do basenu?

solar do basenu

Ciepła woda basenie na przydomowym jest luksusem, na który większość z nas chciałaby sobie pozwolić. Na rynku dostępne są solary do basenu, które zbierając energię słoneczną potrafią ogrzać wodę nawet o 8 stopni Celsjusza. Poniżej opisana została zasada działania oraz wady i zalety takiego rozwiązania. 

Solar do basenu – zasada działania

Na początku warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie ekonomiczne ze względu na wykorzystanie odnawialnej energii. Jedyne co należy zrobić to ustawić solar w silnie nasłonecznionym miejscu lub na dachu budynku. 

Ogrzewanie wody solarem do basenu polega na ciągłej jej wymianie. Przepływa ona kolektorami, które ją ogrzewają. Konstrukcja solaru do basenu nie należy do skomplikowanych, ponieważ składa się on z czarnych paneli, w których umieszczone są rurki przez które przepływa woda z basenu. 

Solar wykazuje się skutecznością w momencie, gdy jego powierzchnia zajmie przynajmniej połowę lustra wody w basenie. 

solar do basenu

Zalety i wady 

Pierwszą i podstawową zaletą są niskie koszta całego rozwiązania. Użytkownik płaci jedynie za sam sprzęt, czyli solar i pompę obiegową. 

Drugą jest prostota w użytkowaniu i brak konieczności częstej i skomplikowanej konserwacji. Większość producentów daje na swoje produkty długą gwarancję co zdecydowanie podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania. 

Trzecią z zalet są kąpiele nawet wczesną wiosną, szczególnie w upalne i słoneczne dni.

Jedyną wadą jaką można zarzucić solarowi do basenu jest zależność od nasłonecznienia. W pochmurne dni to rozwiązanie po prostu nie będzie dawało rezultatów.