Ogród

Dlaczego warto zastosować ogrzewanie basenu

ogrzewanie basenu

Kąpiel w basenie ogrodowym jest świetną formą zabawy dla dzieci, a także relaksu dla dorosłych. Kąpiel w zbyt zimnej wodzie może jednak nie należeć do najprzyjemniejszych. W związku z tym warto wziąć pod uwagę ogrzewanie wody w basenie, niezależnie od jego wielkości.

Po co i co daje ogrzewanie w basenie

Sezon letni w Polsce nie należy do najdłuższych, a nawet w trakcie niego zdarzają się zimne dni, a szczególnie noce, które mocna wpływają na obniżenie temperatury wody w basenie na zewnątrz. Ogrzewanie basenu, w zależności od zastosowanego rozwiązania, pozwala ograniczyć utratę ciepła wody, lub szybko ją podgrzać, co znacząco podniesie komfort podczas kąpieli. Samo przykrycie basenu na noc zmniejsza utratę temperatury wody w basenie o kilka stopni, a aktywne ogrzewanie umożliwia osiągnięcie temperatury nawet ponad 30 stopni.

Typy ogrzewania basenowego

Najpopularniejsze sposoby na ogrzewanie basenu to:

ogrzewanie basenu
  • pokrywy solarne – specjalna mata do ogrzewania wody w słoneczne dni bez użycia energii elektrycznej;
  • pokrywa basenowa – do izolacji i ograniczenia utraty ciepła w nocy i podczas nieużytkowania basenu;
  • ogrzewanie solarne – panele ustawiane na zewnątrz basenu ogrzewające wodę przy pomocy pompy, która zapewnia jej obieg przez panel;
  • pompy ciepła – używające energii elektrycznej i powietrza do ogrzewania przepływającej przez nią wody. Jest to najbardziej wydajne i najkosztowniejsze rozwiązanie.

By ogrzewanie basenu było skuteczne i zużywało jak najmniej energii warto pamiętać o jego przykrywaniu w czasie niekorzystania. Warto także rozważyć połączenie kilku metod utrzymywania ciepłej wody w basenie.