Ogród

Herbicydy totalne – co to takiego?

herbicydy totalne

W niektórych sytuacjach, jeśli chodzi o chwasty, działanie wybiórcze jest niewystarczające. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy chwasty są różnorodne. Warto jednak pamiętać, że herbicydy totalne, działają nie tylko na wszystkie chwasty, lecz również na wszystkie rośliny.

Herbicydy – co to takiego?

Herbicydy to po prostu środki chwastobójcze, których powszechnie używa się w ogrodnictwie. Na rynku dostępne jest wiele wariantów herbicydów. Niektóre z nich działają kontaktowo, inne z kolei układowo. Z tego też powodu należy zwrócić dużą uwagę na instrukcję dołączoną do określonego preparatu.

Herbicydy selektywne a totalne

Herbicydy selektywne działają na określoną grupę roślin, np. na rośliny jednoliścienne. Z kolei herbicydy totalne niszczą każdą roślinę, która pojawi się w zasięgu ich działania. Przed użyciem któregokolwiek z nich należy upewnić się, że to właśnie ten jest nam potrzebny.

Kiedy stosować herbicydy totalne?

Usunięcie wszystkich roślin dla wielu osób z początku może wydawać się głupotą. Jest to jednak potrzebne, gdy na danym terenie planujemy zacząć uprawę – jest to znacznie bardziej efektywne rozwiązanie niż ręczne wyrywanie chwastów, ponieważ te herbicydy niszczą zarówno części podziemne, jak i nadziemne roślin. Ogólnie środki chwastobójcze działające totalnie służą do oczyszczania terenu. Sprawdzą się one również wtedy, gdy kupimy zachwaszczoną działkę, na której i tak planujemy posadzić zupełnie nowe, swoje rośliny.