Kwiaty

Jak kupować nasiona kwiatów?

nasiona kwiatów 2Nasiona kwiatów najczęściej kupuje się na wiosnę. Dotyczy to zarówno roślin, które mają być posadzone w ogrodzie, jak i tych hodowanych w domu lub na balkonie. O czym warto pamiętać decydując się na sianie kwiatów?

Jednoroczne, dwuletnie i byliny
Na rynku można spotkać obecnie praktycznie wszystkie gatunki kwiatów. Decydując się na konkretny gatunek warto sprawdzić, czy jest on jednoroczny, dwuletni czy też jest to bylina, choć w tym ostatnim przypadku lepiej jest zwykle zdecydować się nie na nasiona, a na cebulki lub kłącza danego gatunku. Dlaczego? W przypadku roślin jednorocznych kwiaty uzyskuje się w tym samym roku, w którym się je zasieje. W przypadku roślin dwuletnich bywa, że kwiaty pojawią się już w danym roku, ale najczęściej roślina wypuszcza pąki kwiatowe dopiero w następnym. Byliny to rośliny wieloletnie, dlatego zazwyczaj nie są dostępne w formie nasion – kwitną one rok po roku, ale dopiero po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, co w niektórych przypadkach może trwać bardzo długo.

Co robić z nasionami?
Najlepiej jest wysiewać dobre nasiona kwiatów zgodnie z informacją podaną na opakowaniu. W większości przypadków jednak lepiej jest wcześniej wysiać nasiona do doniczki niż od razu do gleby, ponieważ w ogrodzie trudno jest czasem odróżnić nieznany gatunek od chwastów.