Owoce

Jak uprawiać maliny

sadzonki malinMaliny to ulubione owoce pań domu. W lecie wykorzystują je do ciast deserów i lodów, a na zimę przygotowują pyszne drzemy i soki.

Jak uprawiać maliny
Maliny rosną na każdej glebie, ale najlepiej na przewiewnej, wilgotnej, żyznej i lekko kwaśnej, jeśli takiej nie mamy w ogrodzie to należy ją odpowiednio nawozić i spulchniać. Na sadzenie krzewów wybieramy miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Na sadzenie decydujemy się jesienią lub wczesną wiosną. Sadzonki malin najlepiej jest rozmieszczać w rzędach co 2 m i sadzić w odległości co pół m. Krzewy sadzimy płytko, tylko 2 cm głębiej niż rosły dotychczas. Po okresie owocowania maliny należy przyciąć. W zależności od odmiany przycinamy pędy, które owocowały lub wszystkie (odmiany jesienne).

Jakie odmiany wybrać
Na rynku dostępne są sadzonki malin dwóch gatunków. Najpopularniejsze są odmiany letnie, owocujące w czerwcu i lipcu. Owocują pędy dwuletnie, dlatego w sierpniu wycinamy pędy, które owocowały. Owoce należy zbierać codziennie, ponieważ przejrzałe spadną z szypułki.

Drugi gatunek to maliny owocujące od sierpnia do pierwszych przymrozków. W odmianach tych malin owocują pędy jednoroczne i dwuletnie, więc teoretycznie plony możemy zbierać dwa razy w roku. Owoce jednak będą wtedy mniejsze i mniej liczne. Większość ogrodników przycina wszystkie pędy, dzięki temu owoce wydają tylko pędy jednoroczne.