Ogród

Jaki basen wybrać

basen stelazowy

Przedłużające się letnie fale upałów mogą być nieznośne. Z tego względu warto zastanowić się czy kupno przydomowego basenu nie jest dobrą inwestycją. Aktualnie w sklepach nabyć może kilka podstawowych modeli, które różnią się rozmiarami oraz sposobem montażu. Na jaki basen najlepiej się zdecydować? Jakie mamy możliwości wyboru?

Baseny tymczasowe

Nowoczesne baseny tymczasowe są świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i ogrodów działkowych. W zależności rodzaju basen może kosztować od zaledwie kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych.

Warto nadmienić, że zainwestowanie w basen stały (który jest raczej nie opłacalny, ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne) kosztować będzie kilkadziesiąt tysięcy.
Aktualnie wybierać możemy pomiędzy:

– basenami dmuchanymi,
– basenami stelażowymi,
– basenami rozporowymi.

Baseny ze stelażem

Jeżeli planujemy, aby raz rozłożony basen stał na zewnątrz kilka tygodni lub miesięcy dobrym rozwiązaniem będzie basen ze stelażem. Są one dostępne w różnych rozmiarach, aczkolwiek co do zasady z basenu z powodzeniem korzystać mogą osoby dorosłe. Większe modele wyposażone są w dodatkową drabinkę.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju basenu, jak sama nazwa wskazuje jest rozłożony wokół niego i podtrzymujący go stelaż. Ze względu na jego wytrzymałość sprawdzi się doskonale w przypadku ciężkich warunków atmosferycznych. Alternatywnym rozwiązaniem dla całej rodziny może być basen rozporowy.

Nowoczesne baseny rozporowy

Inaczej niż basen stelażowy tego rodzaju basen nie posiada dodatkowego, podtrzymującego go zabezpieczenia. Cechą charakterystyczną tego modelu jest dmuchany kołnierz. Po nadmuchaniu możemy zacząć nalewanie wody, która to zacznie rozpierać ściany basenu.

Tego rodzaju basen również dostępny jest w odmiennych wariantach wielkościowych i sprawdzi się dobrze w przypadku całych rodzin. Z kolei, jeżeli pragniemy jedynie zakupić basenik dla małych dzieci powinniśmy zdecydować się na niewielkie modele dmuchane. Posiadając pompkę możemy nadmuchać basen w kilka minut.