Oświetlenie

Lampa do sypialni – element wystroju i źródło światła

Aranżując sypialnię, zastanówmy się dobrze nad jej oświetleniem, by w pełni cieszyć się chwilami spędzonymi w swojej alkowie. Na jakim efekcie nam zależy i jaki styl preferujemy? To kluczowe pytania, które powinniśmy sobie zadać, zanim udamy się po lampy do sypialni.

Dobre oświetlenie czy klimatyczny półmrok

lampa-stolowa-andora

Sypialnia to z reguły miejsce relaksu i wyciszenia, ale dla niektórych to również idealna przestrzeń na garderobę, w której potrzebne jest dobre oświetlenie. Niezależnie od wyboru źródła światła, najlepiej sprawdzi się to o ciepłej barwie.

Jeśli zależy nam na klimatycznym oświetleniu do sypialni, wybierzmy boczne kinkiety, lampkę na stolik nocny lub lampę podłogową. Tego rodzaju lampy sypialniane umożliwią czytanie w łóżku i zapewnią nam klimatyczne oświetlenie do sypialni, nadając pomieszczeniu przytulny charakter.

Większą dawkę światła i jasność dadzą nam lampy sufitowe lub wiszące. Dla lepszego oświetlenia można zdecydować się na wybór lamp do sypialni z kilkoma żarówkami lub kloszami. W tym wypadku będziemy mieć możliwość wybrania odpowiedniego natężenia i ilości źródeł światła. W ten sposób cały pokój zostanie dobrze oświetlony.

Klasyka vs. nowinki designerskie

Lampa sypialniana, tak jak pozostałe elementy wyposażenia, powinna pasować to stylu, w jakim został urządzony pokój. Jeśli chcemy podążać za modą, do wyboru mamy m.in.:

  • lampy w stylu skandynawskim, czyli lampy z abażurem o kulistym kształcie, który wykonany został z lekkiego, prześwitującego materiału
  • lampy stojące wykonane z tworzyw sztucznych takich jak butelki czy plastik – idealnie wpiszą się w styl nowoczesny
  • lampy szklane w kształcie żarówki, które podkreślą nowatorski wystrój wnętrza

Jeśli wolimi postawić na klasykę, wybierzmy lampki nocne o prostych kloszach tekstylnych. Takie lampy są źródłem miękkiego światła i podkreślają przytulny klimat sypialni.