Kwiaty

Odmiany róż

róże rabatoweNa świecie istnieją tysiące odmian róż. Różnią się one wielkością i kształtem krzewów, okresem kwitnienia, obfitością kwiatów i intensywnością zapachu.

Najpopularniejsze gatunki róż
Róże podzielone zostały na kilka gatunków, w ramach każdego z nich istnieje szereg odmian i mieszańców. Róże rabatowe to jeden z najpopularniejszych gatunków. Z uwagi na obfitość kwiatów nazywane są również wielokwiatowymi. Krzewy róż są odporne na warunki zewnętrzne i choroby. Róże rabatowe osiągają wielkość do 1 m. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Najpopularniejsze odmiany to: Bonica, Apricola, Alabaster, Loredo.

Róże wielkokwiatowe uprawiane są przede wszystkim dla pięknych  pojedynczych kwiatów. Krzewy osiągają do 1,5 m wysokości. Niestety są bardzo wrażliwe. Najpopularniejsze odmiany to: Berolina, Lolita, Chopin.

Róże pnące nadają się szczególnie do obsadzania pergoli, altan, bram i ogrodzenia. Wyróżniają się obfitością kwitnienia od wiosny do jesieni. Pędy wymagają podwiązywania. Najpopularniejsze odmiany to: Dortmund, Harlekin, Amadeus.

Róże miniaturowe to najmniejsze różane krzewy. Osiągają wysokość do 40 cm. Charakteryzują się drobniutkimi kwiatami. Doskonale nadają się do uprawy w doniczkach na parapetach okiennych. Najpopularniejsze odmiany to: Amulett, Mandarin.