Owoce

Sadzimy truskawki – sadzonki frigo

sadzonki truskawekTruskawki są tak smacznymi owocami, że chciałoby się je jeść bez przerwy. Dlatego hodowcy ciągle szukają sposobów na przedłużenie ich okresu owocowania. Takie wymagania spełniają sadzonki truskawek frigo. Sadzonki te  wykopywane są późną jesienią, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku zimowego. Następnie przez zimę przetrzymuje się je w chłodni  w temperaturze do -2 stopni Celsjusza. Tak niska temperatura powoduje, że roślina zapada jakby w stan hibernacji. W tym stanie przechowuje się ją przez całą zimę i wiosnę, a latem, kiedy jeszcze nie ma młodych sadzonek zielonych, wysadza się je na grządki.

Sadzonki te mają bardzo szybkie tempo wzrostu i rozwoju,  bo sprzyja temu ciepło i długi dzień. Zaczynają owocować już dwa miesiące od posadzenia. Ich zaletą jest to, że można je wysadzać od maja do końca lipca, dzięki czemu owoce możemy zbierać aż do jesieni. Nie powinno się ich wysadzać później, bo może to być przyczyną przemarznięcia roślin.

Wymagania glebowe tych sadzonek truskawek są takie same jak tradycyjnych, czyli  gleby żyzne, przepuszczalne i o lekko  kwaśnym odczynie. Tak jak tradycyjne truskawki, truskawki frigo można  uprawiać w jednym miejscu kilka lat, ale w następnych latach zaczną   się zachowywać tak jak tradycyjne truskawki czyli będą owocować wiosną.

Jakie są zalety sadzonek frigo?

– można być pewnym, że rośliny te przyjmą  się  po posadzeniu, nawet bez konieczności nawadniania,

– a dzięki temu, że sadzimy je latem, eliminujemy ryzyko wymarznięcia młodych sadzonek.