Oświetlenie

Solary czy kable? Jakie lampy ogrodowe słupek lepiej użyć do oświetlenia alejki w ogrodzie?

lampa słupek

Oświetlenie zewnętrzne to niezbędny element wyposażenia wnętrz. I potwierdzi to każdy kierowca, który próbował wjeżdżać do garażu po ciemku. Oświetlenie może pełnić nie tylko typowe funkcje użytkowe, lecz również być dekoracją i poprawiać bezpieczeństwo.

Wszechstronna wielofunkcyjność

Dzięki technologii obecnie można połączyć często wszystkie te cechy, a nawet sprawić, że oświetlenie będzie działać bez kabli. Tylko czy to dobry pomysł? Lampa ogrodowa słupek to jeden z najczęściej wybieranych sposobów oświetlania w ogrodzie. Praktycznie można je stosować wszędzie. Na patio, wśród kwietników i na trawnikach, pod drzewami, obok krzewów i przy budynkach. I w zasadzie w przypadku oświetlenia alejki będą jednym z najlepszych wyborów. Ale które lepiej wykorzystać – tradycje kablowe czy solarne?

lampa słupek

Solarna lampa ogrodowa słupek? Wady i zalety

Solarne lampy ogrodowe słupek (https://www.elampy.pl/slupki-oswietleniowe) działają na energię słoneczną. To ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie bez użycia przewodów. Nie wymagają podłączenia do prądu, więc pozwalają na oszczędności. Ale nie są bez wad. Do głównych niedogodności należą:

• niższa moc oświetlania (słupek oświetleniowy solarny Salina 048 A – 24 lumeny, słupek oświetleniowy Tano 9852-55 – ponad 700 lumenów).
  • przeznaczenie raczej do doświetlania terenu,
  • należy dbać o ich czystość, aby ładowały baterie.

Tradycyjna lampa ogrodowa w słupek. Wady i zalety

W odróżnieniu od lamp solarnych i lamp na baterie, tego typu lampy ogrodowe słupek wymagają zasilania i podłączenia do prądu. Czy to będą niskonapięciowe linie 12 lub 24 V czy wysokonapięciowe 230 V, wymagają poprowadzenia przewodów po ziemią. Główne różnice między tymi liniami są kosztach, instalacji oraz tym czy będzie można je zrobić we własnym zakresie, czy nie. Co więcej rodzaje linii również mają swoje właściwości. Napięcie sieciowe wymaga grubego kabla zakopanego głębiej i skrzynek przyłączeniowych, ale zapewnia pewniejszy i bardziej stabilny system niż niskonapięciowy. Ten natomiast wymaga cieńszego kabla, który może być ułożony pod ziemią, jednak system nadal będzie wymagać transformatora.

Czy można osiągnąć kompromis?

– Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi… – mógłby odpowiedzieć niejeden elektryk, nawet gdyby był prezydentem. Chociaż z pewnością mnóstwo ludzi nie zleciłoby montażu lamp ogrodowych słupek komuś, komu lepiej wychodziły skoki przez płot niż zajmowanie się instalacją elektryczną w miejscu pracy.

Skoro jednak lampy napięciowe generują mocniejsze światło, a solarny słabsze, odpowiednim pomysłem może być użycie obu typów lamp lub użycie alternatywnych sposobów oświetlenia. Ostatecznie oświetlenie może nie być jakimkolwiek problemem. Szczególnie, jeśli uwzględni się bogatą ofertę urządzeń dostępnych na rynku. W większości przypadków istotniejszą kwestią będzie budżet, jaki chce się przeznaczyć.

A może alternatywne sposoby?

Wprawdzie zamiast lamp – czy to napięciowych, czy na baterie, czy solarnych – można użyć bardziej wymyślnych sposobów, lecz mogą one nie dawać wystarczającego efektu. Alejkę czy chodnik można np. pomalować specjalnymi barwnikami, które będą świecić wieczorem i w nocy. Można pomalować fugi lub płyty czy kamienie. Jeszcze innym sposobem jest zrobienie lamp samemu. Można wykorzystać klosze z lamp naftowych, zrobić słupki i wstawić świece. Trzeba je będzie zapalać, ale cóż. Nie ma idealnych rozwiązań.