Oświetlenie

Światło w kuchni – niezbędny element wyposażenia

Oświetlenie kuchni to bardzo ważny element funkcjonalności pomieszczenia. W kuchni spędzamy dużo czasu, często jemy posiłki, gotujemy. Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni, by było funkcjonalne?

Mała czy duża?

Najważniejszym elementem planowania oświetlenie w kuchni jest określenie jej rozmiaru i dostosowanie odpowiedniej ilości punktów świetlnych. Inaczej zrobimy to w małej kuchni, a inaczej w dużej. Inaczej oświetlimy kuchnię otwartą na salon, a inaczej samodzielną. Bardzo ważne jest, czy kuchnia ma okno, przez które wpada naturalne światło, czy cały dzień trzeba korzystać ze światła sztucznego.

W małej kuchni sprawdza się niewielkie, halogenowe oświetlenie zumaline. Małe halogeny dają dużo światła, a jednocześnie nie przytłoczą kuchni dużym żyrandolem.

W większej kuchni można pozwolić sobie na ciekawsze rozwiązania. Plafon zumaline jest nowoczesny i ciekawy. Lampa zuma line, którą umieścimy nad stołem nie musi być pojedyncza – tu strona sklepu. Mając większy stół można pokusić się o umieszczenie oświetlenia zuma line, które składa się z 3, a nawet 5 lamp.

Nie tylko funkcjonalność ma znaczenie

Kuchnia musi mieć kilka źródeł światła. Bardzo ważne jest oświetlenie podszafkowe, które ułatwia pracę w kuchni.

Warto jednak pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie, które również może być atrakcyjne. Boczne oświetlenie zuma line w postaci eleganckich kinkietów pozwoli na wprowadzenie kolejnego źródła światła. Jednocześnie kinkiety wprowadzą nastrój i klimat do kuchni. Nowoczesne kinkiety zumeline podkreśla nowatorski wystrój pomieszczenia, klasyczne kinkiety z delikatnymi abażurami idealnie wpiszą się we wnętrza konserwatywne, a industrialne lampy świetnie sprawdzą się w mieszkaniu loftowym.

Oświetlenie kuchni to nie tylko wymóg funkcjonalny, to szansa na stworzenie eleganckiego i niepowtarzalnego wnętrza. Warto pamiętać, że to światło w dużej mierze jest czynnikiem, który wpływa na nasz odbiór mieszkania czy domu.