Owoce

Uprawa winogron w Polsce

sadzonki winogronSoczyste, słodkie winogrona to chętnie spożywany owoc. Duże dorodne kiście pełnią również funkcje dekoracyjne. Chociaż winogrona to typowe owoce południa, to można je uprawiać również w Polsce.

Jak uprawiać winogrona
Prowadzone przez lata doświadczenia pozwoliły na wyhodowanie odmian winogron odpornych na mrozy. Dzięki temu mogą być uprawiane w naszej strefie klimatycznej i to nie tylko dla potrzeb własnych, ale także do produkcji win gatunkowych.

Najważniejszą sprawą w uprawie winogron jest zapewnienie roślinom odpowiednio nasłonecznionego miejsca. Najlepsze są południowe stoki. Rosną na każdym rodzaju gleby.

Sadzonki winogron powinny być starannie wybierane. Najlepsze są te w osłonkach, ponieważ mamy gwarancje, że bryła korzeniowa jest nieuszkodzona. Sadzonka powinna mieć wysokość od 30 do 50 cm wysokości. Powinna mieć zdrowe, zielone liście i zdrewniałe łodygi, to z nich puści nowe pędy.

Winorośl można sadzić od wiosny do jesieni, ale najlepszym miesiącem jest kwiecień. Zakupione sadzonki winogron sadzimy w dołkach o głębokości ok. 40 cm, odległość między nimi powinna wynosić 1 m. Po posadzeniu należy je obficie podlewać. Oczywiście rośliny powinny mieć zapewnione podpórki, po których będą się mogły wspinać. Mogą to być odpowiednio rozpięta druty, mury lub pergole.