Owoce

Uprawa winogron w Polsce

sadzonki winogronSoczyste, słodkie winogrona to chętnie spożywany owoc. Duże dorodne kiście pełnią również funkcje dekoracyjne. Chociaż winogrona to typowe owoce południa, to można je uprawiać również w Polsce.

Jak uprawiać winogrona
Prowadzone przez lata doświadczenia pozwoliły na wyhodowanie odmian winogron odpornych na mrozy. Dzięki temu mogą być uprawiane w naszej strefie klimatycznej i to nie tylko dla potrzeb własnych, ale także do produkcji win gatunkowych.

Najważniejszą sprawą w uprawie winogron jest zapewnienie roślinom odpowiednio nasłonecznionego miejsca. Najlepsze są południowe stoki. Rosną na każdym rodzaju gleby.

Sadzonki winogron powinny być starannie wybierane. Najlepsze są te w osłonkach, ponieważ mamy gwarancje, że bryła korzeniowa jest nieuszkodzona. Sadzonka powinna mieć wysokość od 30 do 50 cm wysokości. Powinna mieć zdrowe, zielone liście i zdrewniałe łodygi, to z nich puści nowe pędy.

Winorośl można sadzić od wiosny do jesieni, ale najlepszym miesiącem jest kwiecień. Zakupione sadzonki winogron sadzimy w dołkach o głębokości ok. 40 cm, odległość między nimi powinna wynosić 1 m. Po posadzeniu należy je obficie podlewać. Oczywiście rośliny powinny mieć zapewnione podpórki, po których będą się mogły wspinać. Mogą to być odpowiednio rozpięta druty, mury lub pergole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *