Ogród

Wiertarki udarowe – niezbędne przy pracach ogrodowych?

wiertarka narzędzia

Mimo niewątpliwej popularności wiertarek udarowych i tego, że są one często wykorzystywane w różnych sytuacjach, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działają tego typu urządzenia oraz jak powinny być właściwie wykorzystywane. Teraz odpowiedzi na tego typu pytania, znaleźć można w poniższym tekście.

Nazwa „wiertarka udarowa” ma swoje źródło w tym, że w urządzeniach tych wykorzystywany jest udar. Udar mechaniczny polega na wykonywaniu rytmicznych uderzeń przez narzędzie. Warto dodać, że wiertarki nie są jedynym urządzeniem, w których udar jest wykorzystywany.

Wiertarki udarowe wykorzystywane są do wiercenia w takich materiałach jak chociażby beton, cegła czy kamień. Używać trzeba do nich specjalnie przystosowanych wierteł – wierteł murarskich. Tylko takie wiertła są w stanie znieść obciążenia, jakie powstają podczas wiercenia wiertarką udarową.

Przed pierwszym wierceniem za pomocą wiertarki udarowej, warto dokładnie dowiedzieć się jak należy to prawidłowo robić. Praca z wiertarką udarową bez odpowiedniego doświadczenia może zaowocować problemami ze sprawnym wykonaniem zadania, a nawet zagrożeniem bezpieczeństwa pracującej osoby. Warto też przed wierceniem zabezpieczyć swój słuch – czynność ta potrafi być naprawdę głośna i może zaowocować trwałym uszkodzeniem słuchu wiercącej osoby (oraz ludzi obecnych przy wierceniu).